Не секрет, що українська кухня популярна у всьому світі. Давай розберемося, якими національними стравами ми пишаємося, і за що їх люблять іноземці?
1. Вареники
Національна українська страва, яку оспівував у своїх творах сам Микола Васильович Гоголь. Багато слов'янські народи присвоюють рецепт вареників собі. Втім, порівнювати українські вареники з російськими пельменями все одно, що прирівнювати їх до італійським равіолі.
Багато господині можуть похвалитися власним рецептом приготування цієї страви. Хоча насправді ніяких складнощів в рецепті немає. Готуються вареники з прісного тіста з найрізноманітнішою начинкою, бувають варені на пару. Головною родзинкою справжніх українських вареників є тісто, справжніх полтавських варениках воно повинно бути пузатое, але при цьому ніжне, як пухова подушка.
Начинка може бути різною: сирна, картопляна, фруктова, грибна або м'ясна. До вареників обов'язково подають шкварки і сметану. До речі, в давні часи цією стравою не тільки пригощали гостей. Дівчата на день ангела Андрія ворожили на варениках. А якщо вареники наснилися - це було передвісником пишних гулянок і навіть весілля.
Інгредієнти для тіста: 5 ст. борошна, 1 ст. л. соди, 1 ч. л. солі, 1 ст. л. цукру, 1 яйце, 0,5 л кефіру, сироватки, кислого молока або кислого молока
Начинка: сир, м'ясний фарш, картопля з цибулею, тушкована капуста, полуниця, черешня, смородина, чорниця і т.д.
Змішати яйце з цукром. У борошно додати сіль і соду, добре перемішати. Далі зробити в муці воронку і поступово виливати туди яйця та кефір. Замісити тісто і на 15-20 хвилин відправити його настоюватися під рушник. Розрізати тісто на кілька однакових частин (зазвичай на чотири) і скачати з одного такого шматка ковбаску товщиною близько 3 см, яку потім необхідно нарізати на кружечки. Ці кружечки розкачати і в них накладати завчасно приготовану начинку.
Варити їх просто: у киплячу підсолену воду кинути 4-6 вареників (залежно від їх розміру) і відразу перешкодити шумівкою, щоб не злиплися. Накрити кришкою і почекати поки закипить вода 3 рази. Приблизно варяться вони 7-8 хвилин. При цьому кожен раз при закипанні води потрібно заважати вареники. Щоб зварити вареники на пару, необхідно взяти трилітрову каструлю, набрати в неї води, але так, щоб марля, яку потрібно зав'язати поверх каструлі, не провалювалася під вантажем вареників у воду.
Коли вода закипить, зменшити вогонь і викласти на марлю вареники, накрити кришкою на п'ять хвилин. Через п'ять хвилин перевернути їх на іншу сторону, а ще за п'ять хвилин можна знімати. Вареники, приготовані на пару, виходять більш повітряними.
2. Український борщ
Знаменитий червоний борщ входить в національні кухні багатьох країн колишнього СНД. В наших широтах він з'явився ще в дохристиянські часи, тому і батьківщиною цієї страви вважається українська земля. Завдяки етнографам, яким вдалося відшукати письмові пам'ятки, відомо про першому згадуванні борщу, що датується XV століттям. Багато українські і світові лінгвісти переконані, що назва цієї страви походить від назви рослини борщовник, листового рослини, що використовується в борщі замість капусти.
На території України борщовник зростає споконвіку, як і буряк, разом вони і стали основними складовими борщу. На щастя, в умінні готувати це блюдо українським господиням рівних немає. І це при тому, що рецептів приготування борщу налічується не один десяток. Різниця в різновидах борщу полягає лише в типі бульйону і наборі овочів.
Інгредієнти: 300 г яловичини, 3-4 картоплини, 2 моркви, 1 цибулина, 2 буряків, 500 г капусти, помідори або томатна паста за смаком, лавровий лист, перець чорний горошком, сіль, лимонна кислота, зелень за смаком
М'ясо промити, помістити в глибоку каструлю, залити водою і поставити на сильний вогонь. Коли закипить, зняти піну і залишити варитися бульйон на повільному вогні. Після додати в нього трохи солі і перцю за смаком і покласти нарізану кубиками картоплю. Окремо пасерувати цибулю і моркву і додати інгредієнти в бульйон. Буряк, нарізаний соломкою, підсмажити на олії, залити невеликою кількістю бульйону, гасити до м'якості близько 20 хвилин. Після додати томати. Готову буряк в томатному соусі покласти в борщ і проварити його близько 5-7 хвилин. Після додати нарізану тонкою соломкою капусту і щіпку лимонної кислоти. За 3-5 хвилин до кінця варіння покласти в борщ прянощі, а після того як знімеш з вогню - зелень. Подавати до столу борщ зі сметаною.
3. Холодець
Це популярна старовинна страва, без якого не обходиться жодне застілля. Приготування правильного холодцю - заняття не з легких. І якщо прості господині готували страву з м'ясних залишків, то у будинках аристократів над приготуванням холодцю працювали не одну годину, висвітлюючи бульйон і роблячи вигляд холодцю більш привабливим. В Україні холодець готують зі свинячих і яловичих ніг або гомілок. До столу холодець обов'язково подають з хріном або гірчицею.
Інгредієнти: 1 свиняча нога, 1 яловича гомілку, 3-5 курячих крил, 1 морква, 1 ріпчаста цибуля, 3-5 зубчиків часнику
Свинячу ногу розрізати уздовж, промити і помістити в каструлю. Туди ж додати яловичу гомілку, теж разрубленную навпіл. Залити все холодною водою, поставити на вогонь і довести до кипіння. Коли закипить, зняти піну, накрити кришкою і поставити варитися на повільний вогонь. Варити 7 годин. За 3 години до готовності покласти в бульйон курячі крила (можна ніжки або стегенця). За годину до фінішу покласти очищену цибулину і цілу почищену моркву. У готовий бульйон додати роздавлений часник, посолити і ще раз довести до кипіння. Потім з бульйону видалити всі кістки, залишити тільки м'ясо, шкірку і хрящі. Всю м'ясну начинку нарізати невеликими шматками, розкласти по глибоких тарілках і залити бульйоном. Зверху покласти нарізану кружальцями моркву і зелень. Прибрати готовий холодець в холодильник до повного його застигання.
4. Голубці
Це блюдо близькосхідної та європейської кухні дуже полюбилося українцям. Де вперше з'явилися голубці, історія замовчує. Але існує кілька легенд їх виникнення. Якщо згадати турецьку сарму (загорнутий у виноградних листках рис), то саме Туреччину можна вважати самою близькою батьківщиною голубців. Тільки в Україні листя виноградні замінили капустяними, а замість баранини стали використовувати більш звичні для нас телятину або свинину. Згідно з ще однією легендою, на початку XIX століття це блюдо було запозичене у французів. Над популярним у них стравою з смажених на грилі голубів злегка поворожили кулінари і отримали інше не менш смачне блюдо - капустяне листя, начинені м'ясним фаршем, тобто голубці.
Інгредієнти: 300 г яловичини, 800 г листя білокачанної капусти, 1/2 склянки рису, 1 цибуля, 1 ст. л. борошна, сіль, чорний мелений перець за смаком, 2 ст. л. томат-пюре, сметани і рослинного масла
М'ясо пропустити через м'ясорубку. Рис відварити, охолодити і змішати з подрібненим м'ясом. Додати у фарш дрібно нарізаний і злегка підсмажену цибулю, сіль і перець за смаком. Цільні листя капусти проварити в киплячій воді 5 хвилин. Остудити і акуратно обрізати потовщені частини стебел до товщини листа. Загорнути фарш у капусту, щоб вийшли конвертики, скласти в каструлю або казан і залити соусом. Для приготування соусу необхідно взяти по 2 ст. л. томатного пюре, сметани, олії і додати склянку води і трохи борошна. Перемішати, посолити і довести до кипіння. Готовою масою залити голубці і відправити в духовку на годину. Тушкувати на слабкому вогні.
5. Сало і закуски з сала
Українське сало - справжній делікатес для багатьох іноземних гостей. Його вживають у їжу в декількох видах: у свіжому, солоному, тушкованому, вареному, копченому або смаженому. Якщо у салі є численні м'ясні прошарку - це підчеревина, засолене сало - відомий всім бекон, а без обсмажених шматочків сала на сковорідці - шкварок, взагалі складно собі уявити український обід.
Вибір сала - ціле мистецтво. Якщо ти купуєш сало на ринку, а не в супермаркеті, не соромтеся запитати у продавця документи, які підтверджують, що товар відповідає всім санітарним нормам. Переконайся в наявності печатки на тушці або шматку сала. Смачніше сало від свині, а не від кабана. М'ясо кабана має специфічний запах. Щоб дізнатися, кабан це або свиня, спробуй відокремити край шкурки від сала. Якщо відходить легко - свиня, якщо немає - значить, кабан. На вигляд сало має бути гладке, ніжно-рожевого або білого кольору, без специфічних запахів. Жовте сало з грубою шкірою - стара і, як правило, завжди жорстке. Шкіра повинна бути чистою, добре обпаленої і без щетини. Існує багато рецептів з сала, в тому числі знамениті українські закуски: сало з часником, рулети із сала і навіть сало мариноване.
Сало з часником
Інгредієнти: 0,5 кг сала, 2 зубчики часнику, чорний перець і сіль за смаком, спеції за смаком
Сало пропустити через м'ясорубку. Часник видавити через землянку. Перемішати сало з часником, додати сіль, перець і спеції, перекласти в закриту посуд і відправити в холодильник. Така легка закуска готується швидко, а зберігатися в холодильнику може довго.
Рулет із сала
Інгредієнти: невеликий шматок сала (бажано тоненького і без шкірки), 4-5 зубчиків часнику, 2-3 сирих моркви, сіль, чорний перець за смаком
Ретельно промити під водою сало і просушити серветкою. Почистити часник вичавити чесночницей. Спочатку змастити одну сторону часником, натерти сіллю і перцем. Помити і очистити сиру моркву, нарізати невеликими пластинками по всій довжині і укласти на змащену поверхню. Потім загорнути рулет так, щоб начинка була всередині. Для того щоб рулет не розкручувався по всій довжині, перев'язати його ниткою. А щоб начинка не потрапила у воду, рулет загорнути в поліетиленовий пакет, покласти в каструлю і залити водою кімнатної температури. Варити на повільному вогні 1,5 години (час приготування залежить від товщини рулету). Потім злити воду і дати рулету охолонути. Холодний рулет порізати на тонкі кружечки. Подавати з зеленню.