Рекомендації по приготуванню страв для дітей

Рекомендації по приготуванню страв для дітей

Так, дійсно, харчуємося і ми з вами і наші діти не харчовими речовинами, і навіть не продуктами, а приготованими з них стравами. Роль кулінарії не зводиться до простої постачання їжі людині: вона повинна збалансувати кількість потрібних йому речовин, дати їх у певному співвідношенні і засвоєній формі, звести до мінімуму втрати поживних речовин. 

Мабуть, ніхто так не страждає від кулінарної обробки, як біологічно активні речовини, які дуже швидко втрачають свої властивості. Тому кожна мати повинна знати секрети або кулінарні правила, що дозволяють зробити блюдо не тільки смачним, але і корисним.

Наприклад, молоко не слід кип'ятити двічі або тривалий час, так як при кип'ятінні змінюється структура речовин, що входять до його складу, зменшується їх біологічна цінність. Каструлю, в якій кип'ятіть молоко, закривайте кришкою, а саму рідину періодично помішуйте, щоб рівномірно розподілялися жири і білки, які мають властивість збиратися в пінці і прилипати до стінок і дна каструлі.

Якщо ви на молоці хочете приготувати якусь кашу (гречану, вівсяну, рисову, пшоняну тощо), то довго варити крупу разом з молоком теж не слід, бо білки крупи і білки молока зв'язуються в сполуки, які не засвоюються організмом. Каші доцільніше готувати наступним чином: крупу попередньо разварите в воді, поки не стане м'якою (причому води беріть стільки, щоб вона вся википіла і її не довелося б зливати, так як у відвар переходять багато цінні речовини), потім у каструлю влийте сире молоко і доведіть до кипіння. Масло додається в готову страву. Для того щоб каша дійшла, її можна укутати в теплу ковдру на 30-40 хвилин; від цього смак її покращиться.

Так само готують і овочеве пюре: овочі попередньо зваріть у воді і, коли вони вже готові, додайте необхідну кількість молока, дайте йому закипіти один раз. Якщо молоко не дуже добре засвоюється, при приготуванні каші або пюре можна замінити 1 - 2 ложками вершків. Взяті в невеликій кількості, вони засвоюються легше молока, так як містять менше білка і більше легкозасвоюваних молочних жирів. Але не перетримуйте вершки на вогні: як закиплять, знімайте. І не переборщіть в кількості: вже півсклянки вершків травний тракт малюка не подужає, відреагує розладом стільця. І взагалі, запам'ятайте золоте правило харчування, тим паче дитячого: все добре в міру! Якщо, приміром, ви надмірно поїть малюка морквяним соком, не умиляйтесь при вигляді його пожовклих щік і носика - це говорить про те, що печінка малюка не справляється з надмірним введенням каротину. Моркву необхідно тимчасово вилучити з раціону, а потім вже давати в такій кількості, щоб вона не викликала змін кольору шкіри.

Можливо, не всі знають, що кальцій, важливий мінеральний елемент, добре засвоюється тільки з фосфором і то лише тоді, коли співвідношення між ними 1:1,5. У молочних продуктах і овочах ця пропорція менше, у хлібі, крупах, макаронах - більше. Тому доцільно поєднувати борошняні і круп'яні вироби з молоком, сиром, сиром і овочами: це вареники (так звані «ліниві» швидкі в приготуванні, поживні і дуже улюблені дітьми), сирник, запіканки, макарони з сиром.

М'ясо і рибу смажити небажано, в такому вигляді вони погано засвоюються навіть дорослою людиною, що ж говорити про дітей! Варені м'ясо і риба для дитячого раціону більш бажані. На жаль, ці продукти при варінні втрачають ряд поживних речовин, які переходять у відвар. Наприклад, всім відома піна, яка утворюється на поверхні бульйону, - це аж ніяк не «бруд», як вважають багато хто, а коагульовані, легкозасвоювані білки. Тому не варто їх викидати, краще додати у фарш, соус.

М'ясні бульйони, містять велику кількість екстрактивних речовин, хоча і володіють хорошим сокогінну дію, дратують ніжну слизову оболонку травного тракту дитини, і від них краще відмовитися. Овочеві відвари нітрохи не гірше м'ясних за своїм сокогінну якостям, зате більш м'яко діють на слизову оболонку, тому, якщо ви хочете дати дитині суп або борщ, зваріть спочатку вегетаріанський, а потім додайте в нього нарізане шматочками відварне м'ясо. А для того щоб м'ясо при варінні не втрачало багато поживних речовин, варіть його в невеликій кількості рідини і опускайте не в холодну, а вже в киплячу воду (тоді на поверхні м'яса утворюється плівка із згорнутого білка, яка перешкоджає переходу поживних речовин у воду). Якщо ви захочете загасити м'ясо або рибу дитині, тушкуйте їх разом з овочами. Білки приготовлених таким чином продуктів засвоюються краще, ніж м'яса або риби, приготовлених окремо. Вимочувати м'ясо або рибу перед приготуванням не слід, так як у воду йде велика кількість білка і мінеральних речовин.

Особливо дбайливого до себе ставлення вимагають овочі і фрукти. Овочі, наприклад, обов'язково мийте в проточній воді, а коли почнете чистити, зрізайте ножем по можливості самий тонкий поверхневий шар, так як під шкіркою міститься велика кількість вітаміну С. Очищені і нарізані овочі довго не зберігайте, відразу подавайте на стіл, тому що під дією світла і повітря в них швидко руйнуються вітаміни. Якщо ви збираєтеся овочі варити, то знову ж заливайте їх не холодною водою, а крутим окропом (причому так, щоб вода їх ледь покривала), каструлю накрийте кришкою. Якщо вода википатиме, додайте трохи окропу. Капусту опускайте в окріп по частинах (слідкуйте, щоб температура не знижувалася і кипіння не припинялося) і варіть до готовності (не переварюйте!), так як в противному випадку руйнуються вітаміни, особливо вітамін С, яким багатий цей овоч.

Плоди і ягоди краще давати дитині в свіжому вигляді. Якщо ви готуєте дитині кисіль, мус, компот, желе, в готову страву додайте заздалегідь віджатий сирий сік з ягід (наприклад, для киселю зі смородини спочатку віджимають сік, вичавки кип'ятять з цукром, заварюють на них кисіль і тільки потім злегка охолоджений кисіль додають віджатий раніше сік). Якщо ви хочете зварити компот з свіжих фруктів (яблук, груш тощо), спочатку закип'ятіть воду, додайте туди цукор (нехай він повністю розчиниться), потім покладіть нарізані фрукти, кип'ятіть п'ять хвилин, укутайте каструлю і дайте напою настоятися 1-2 години. Врахуйте, якщо ви заливаєте фрукти і овочі окропом і варіть їх до п'яти хвилин, руйнується фермент аскоробиназы, заважає засвоєнню вітаміну С, при більш тривалому варінні руйнується сам вітамін. А якщо ви плоди ставите спочатку в холодну воду і потім її нагріваєте, багато вітаміни руйнуються значно, а вітамін С майже повністю.

Сухофрукти, куплені на ринку або в магазині, перед вживанням необхідно звільнити від сірки, що міститься на їх поверхні (при сушінні фрукти обкурюють сіркою для кращого зберігання). Для цього плоди вимийте, потримайте над парою в решеті або покладіть у каструлю, на дні якої кипить невелике (шаром приблизно в 3-5 мм) кількість води. Потім сухофрукти промийте холодною проточною водою і тільки після цього варіть. Їх також краще спочатку залити окропом, недовго проварити і потім дати настоятися.

Є свої секрети в приготуванні супів для дітей. По-перше, продукти кладіть тільки в киплячу воду, так як в холодній воді містяться речовини, що викликають окислювання вітамінів. Крім того, водопровідна вода при нагріванні виділяє хлор, який утворює з іншими речовинами, що містяться там же, нерозчинні токсичні сполуки. Якщо в закипаючою воді знаходяться продукти, то токсичні речовини осядуть прямо на них і в результаті потраплять в організм людини. Якщо ж вода прокипить без продуктів, то з'єднання осядуть на стінках каструлі. Після закипання вода стає практично безпечною.

Далі, не кладіть в каструлю всі продукти відразу, інакше одні з них встигне перетравитися, інші залишаться сирими. Послідовність така: спочатку кладіть свіжу капусту, варіть її 5-10 хвилин, потім картоплю, пасеровані (прогріті з жиром) овочі - у самому кінці варіння. Ще один секрет - овочі пасерувати найкраще у посуді з товстим дном, помішуючи дерев'яною лопаткою, не даючи зарум'янитися. Морква та томати містять каротин, з яких в організмі утворюється вітамін А. Ці речовини червоно-оранжевого кольору при пасеруванні розчиняються в жирі, що сприяє їх кращому засвоєнню і, крім того, надає супу красиву забарвлення. Ароматичні речовини, добре розчинившись в жирі, і зберігаються краще. А з лука видаляються речовини, що володіють різким смаком і сльозогінним дією. Що стосується буряка, то в борщ додають її (попередньо окремо зваривши або загасивши до готовності з додаванням жиру) в самому кінці. Тому що, якщо буряк в подрібненому вигляді довго тримати на вогні, її барвники, що володіють високою біологічною цінністю, руйнуються. Коли станете розігрівати борщ, не доводьте його до кипіння: він втратить разом з інтенсивно-червоним кольором і ряд своїх корисних якостей. Квашену капусту при приготуванні кулешу також варто загасити окремо, при цьому вона втрачає свою гостроту і не перешкоджає развариванию інших овочів.

Оцет дитячої кулінарії краще не вживати, так як він заважає вироблятися шлунковому соку.

Яйця, призначені для дітей, слід піддавати тепловій обробці 4-5 хвилин. Сильно засмажене або зварене круто яйце погано засвоюється, а сире не тільки погано засвоюється, але і може привести до зараження сальмонельозом.

Свиняче сало, яловичий жир, різні гідро - і комбижиры не рекомендується вводити в раціон дитини, так як вони тугоплавки, погано перетравлюються і не містять вітамінів. Переважно використовувати вершкове масло, рослинна (соняшникова, оливкова і т. д.). Воно повинно складати не менше 10-15% від загальної кількості жирів. Масло - вершкове і рослинне - оберігайте від дії світла і повітря, тримайте в закритому посуді. Масло кладіть у вже готову страву, так як при кип'ятінні руйнуються вітаміни і випаровуються деякі жирні кислоти, а ненасичені кислоти, що мають вітамінною активністю, перетворюються в насичені.

Продукти, що містять каротин (попередник вітаміну А), краще засвоюються в присутності жирів. Тому, якщо ви даєте малюку терту моркву, полийте її рослинним маслом, сметаною або вершками.

Цінним продуктом харчування є мед. Крім вуглеводів в ньому містяться мінеральні речовини, вітаміни, ряд органічних кислот і ферментів. Мед легше, ніж цукор, перетравлюється організмом, не створює великого навантаження на інсуліновий апарат підшлункової залози. Деякі діти, які страждають алергією на цукор, цілком благополучно переносять мед. Але якщо ви вводите його в дитяче харчування, починайте з маленьких кількостей, з 1-2 крапель, щоб організм звикав до нього поступово.

А в якому вигляді краще подавати їжу? Маля вже може самостійно прожувати добре розварену кашу, приготовану з цільної крупи, і це доставляє йому нові смакові відчуття і розвиває м'язи рота. Суп можна дати в «цілісному вигляді, якщо овочі нарізані досить дрібно, або злегка потовкти його товкачиком. Рибу і м'ясо можна подати у вигляді несильно засмаженою котлети, а можна ретельно звільнити від жилок і кісток і нарізати шматочками. Діти дуже допитливі, і апетитно і красиво подане блюдо обов'язково зацікавить їх.

 

Рецепи по видам кухні

Кулінарія та здорове харчування


Кулінарне мистецтво має тисячолітню історію, яку творили як прості люди, так і майстри своєї справи. Сьогодні складно собі уявити, що колись не було культури приготування їжі, ми вже не говоримо про кулінарних рецептах. Все робилося на досить примітивному рівні - просто варилося або смажилося. Приготування їжі сьогодні вважається справжнім мистецтвом, а кулінарів цінують і знають за професіоналізм і творчість. Проводяться міжнародні чемпіонати, виставки і змагання в області, знімаються телевізійні передачі, які користуються величезним успіхом. З'являються нові технології приготування їжі, спеціальна побутова техніка, що дозволяє створювати справжні кулінарні шедеври у себе вдома. Історія кулінарії говорить про те, що і в цій справі необхідно вчитися і розвиватися. По цьому мистецтву видаються спеціальні підручники і посібники, знімається ряд телепередач. Але слава справжнього кулінара цікавить тільки тих людей, які вирішили пов'язати своє життя з цією професією. Господині більше користуються кулінарними рецептами та порадами для того, щоб радувати смачними і красиво оформленими стравами рідних і гостей. У вузькому розумінні кулінарне мистецтво - це вміння готувати здорову, різноманітну їжу таким чином.

Мистецтво кулінарії є мистецтвом приготування здорової і найсмачнішої їжі. Щоб бути здоровою, їжа повинна містити в належній пропорції всі поживні речовини, необхідні людині для його життєдіяльності та нормального розвитку. Але цього мало. Щоб бути здоровою, їжа обов'язково повинна бути смачною і задовольняти складним смаковими, нюховим і зоровим сприйняттям людини, доставляти йому найбільш приємні смакові відчуття.Не можна, отже, недооцінювати значення кулінарного мистецтва.

Науково-гігієнічні основи харчування диктують нам необхідність не зменшення, а, навпаки, збільшення кількості застосовуваних у нашому харчуванні кулінарних рецептів, не зменшення, а, навпаки, збільшення різноманітності страв і закусок.

Ніякий кухар, який поважає свою професію, не стане варити по одному і тому ж рецепту щуку і тріску, осетрину і камбалу, він не погодиться з тими, хто нав'язує йому один єдиний рецепт приготування будь-якої риби. При виготовленні страв кухар обов'язково врахує кулінарні особливості не тільки щуки взагалі, але саме сьогодні надійшла щуки і вибере саме для неї відповідний рецепт і розкладку з того багатющого арсеналу рецептів, якими така багата наша вітчизняна та світова кулінарія.

Здорове харчування - наш шлях до краси, здоров'я та довголіття.

Здорове харчування - один з найважливіших компонентів краси і здоров'я. Правильне харчування допоможе не тільки залишатися в прекрасній формі, але і дозволить почувати себе більш енергійною, легкої і працездатною. Дотримуватися здорового харчування не так вже й складно, як здається на перший погляд.

Починайте переходити до здорового харчування поступово. Знаючи основні правила харчування, кожна людина може самостійно скласти збалансований раціон, підібрати правильні продукти харчування, розробити здорове меню для сім'ї з урахуванням своїх фінансових можливостей. Для правильного і здорового харчування зовсім необов'язково купувати дорогі продукти, набагато важливіше як ви ці продукти приготуєте.

Кілька основних правил здорового харчування:
  • Використовувати в своєму раціоні різноманітну їжу. У щоденному раціоні повинні бути присутніми продукти з різних харчових груп (фрукти, овочі, ягоди, гриби, зернові та бобові культури, м'ясо, риба, птиця, молочні продукти, яйця, горіхи, жири, масла, зелень).
  • Харчуватися потрібно регулярно, їсти невеликими порціями, не рідше чотирьох разів на день. Не робіть великих перерв між прийомами їжі. Щоденне меню повинно складатися з сніданку, обіду, полудня і вечері.
  • Спробуйте приймати їжу кожен день в один і той же час, це благотворно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту. А ось від перекусів між основними прийомами їжі краще відмовитися.
  • Постарайтеся обмежити споживання солі. Замість звичайної солі використовуйте йодовану. Нехай ваші страви будуть краще недосоленными, ніж пересоленными. Вважається, що морська сіль більш корисна, ніж кухонна, оскільки вона зберігає у своєму складі багато корисних мінералів. До того ж, морська сіль більш солона, тому, при меншій кількості солі смак страв не зміниться, а організм отримає менше шкоди.
  • Споживання цукру також краще обмежити. У деяких випадках цукор можна замінити медом. Кілька ложок меду в день забезпечать організм вітамінами і мінералами, допоможуть запобігти простудні захворювання і піднімуть імунітет. Але не кладіть мед в гарячий чай, так як при нагріванні мед втрачає частину своїх корисних якостей.
  • Протягом дня намагайтеся пити більше чистої води. Вода просто необхідна нашому організму, адже він на 2/3 складається з води. Вода надає благотворний вплив на шкіру, зволожує її зсередини, живить енергією, запобігає сухості. Крім того, вода сприяє виведенню шкідливих токсинів з організму і необхідна для нормального травлення. Оптимальним вважається, випивати близько 2-х літрів чистої негазованої води в добу. Тільки не пийте багато води на ніч, а то ризикуєте прокинутися з набряками.

Здорове харчування - це в тому числі свіжі овочі і фрукти. Їжте більше свіжих овочів і фруктів. У сирих овочах міститься багато клітковини і вітамінів, які так необхідні нашому організму. Сирі овочі і фрукти підвищують швидкість обмінних процесів в организме.Но увагу, якщо у вас є протипоказання за станом здоров'я (проблеми з шлунково-кишковим трактом), свіжі овочі і фрукти можуть бути вам протипоказані. Тому краще проконсультуйтеся з лікарем.

Здорове харчування - це в тому числі і свіжі продукти. Слідкуйте за тим, щоб їжа завжди була свіжою. Краще готувати їжу невеликими порціями, ніж зварити величезну каструлю на весь тиждень. Користі для здоров'я від цього не буде. При довгому зберіганні їжі в ній починаються процеси гниття і бродіння. При покупці продуктів обов'язково подивіться, чи не минув термін придатності.

Щоб приготована їжа вийшла смачною і корисною важливо стежити за якістю використовуваних продуктів. Якщо купуєте їх у супермаркетах, дивіться не тільки на термін придатності, але і на зовнішній вигляд, запах товару. Якщо є можливість, купуйте на ринку в бабусь домашні яйця, свіжі фрукти і овочі, м'ясо. Тоді приготовлена їжа буде мати більш яскравий смак, натуральний аромат і більше користі принесе організму.

Зверніть увагу на воду, з якої збираєтеся готувати. Вода, яка тече з - під крана, занадто жорстка, вона містить багато непотрібних речовин, які негативно позначаться на приготованих продуктах. Тому треба купувати спеціальну, очищену питну воду або самостійно фільтрувати її будинку.

З чого ж почати?Щоб навчитися готувати їжу, мало одного бажання. Необхідно заздалегідь запастися силами, терпінням і ентузіазмом. Але з чого ж почати? Для початку беріть прості рецепти, добре відпрацюйте їх, щоб відчути кожен продукт окремо, знати особливості і час його приготування. Якщо у вас виникли труднощі на якомусь етапі - не соромтеся, запитайте у мами, подруги або сусідки. Можливо, їх поради вам знадобляться ще багато разів. Пам'ятайте, що ви тільки починаєте вчитися, вам потрібен великий обсяг корисної інформації: поради оточуючих, кулінарні книги.

Спробуйте набити руку на нескладних рецептах: прості гарніри, тушковане м'ясо, запечені овочі, легкі салати і супи. Тоді приготування багатокомпонентних, складних страв не буде викликати остраху, і згодом поняття «припустити», «пасерувати», «потомити» не будуть приводити вас в подив, а ви будете використовувати ці процеси з легкістю, впевнено, роблячи все на «автоматі».

Не поспішайте, не всякий продукт любить поспіх. Спочатку виконайте покрокової інструкцією приготування. Обзаведіться годинами на кухні. Це дасть можливість контролювати час готування продуктів.

Запасіться арсеналом необхідної кухонного посуду, виберіть ніж, який зручно буде лежати у вашій руці, купіть хорошу сковорідку, кілька каструль, щоб бути впевненим, що їжа до них не пристане. До того ж, якісна посуд хороша не тільки тим, що зручна, але і приготовані на ній продукти зберігають свої корисні властивості і мають гарний зовнішній вигляд. Наприклад, яєчня, приготовлена на старій сковороді, від якої ви її з працею повіддирали, або ціла, акуратна яєчня, приготовлена на сковороді з антипригарним покриттям. Естетичний зовнішній вигляд також грає роль на смак - якщо очам не сподобалися, то оцінка смакових характеристик страви значно падає.

Обзаведіться незамінними помічниками на своїй кухні - м'ясорубкою, міксером, блендером, мікрохвильовкою. Ви практично відразу зрозумієте, що без них на кухні просто не обійтися.

І пам'ятайте, що перші успіхи у самостійній кулінарії, послужать хорошим поштовхом на шляху до успіху. Тому геть нерви, поспіх і агресію.

А ми вам в цьому допоможемо. На нашому сайті«Кулінарні рецепти: готуємо смачно!»ви знайдете безліч простих та вишуканих святкових страв, для повсякденного меню. Ми пропонуємо готувати найсмачніше до сніданку, обіду та вечері, для коханих, близьких, дітей та малюків. Також виз найдете у нас багато рецептів дієтичних страв, котрі допоможуть вам схуднути. Можете скористатися розділом «Поради кулінарів», щоб дізнатися про правила або ж хитрощі мистецтва приготування різних видів продуктів.